Monthly Report of the Committee on Committees for May 2022

Report to the Academic Senate

QUEENSBOROUGH COMMUNITY COLLEGE

THE CITY UNIVERSITY OF NEW YORK

Report to the Academic Senate

April 30th, 2022

From:   Prof. Christine Mooney, Chairperson of the Committee on Committees

To:       Dr. Zivah Perel Katz, Secretary of the Academic Senate Steering Committee

Monthly Report of the Committee on Committees for May 2022

  1. Academic Senate Roster

The table below denotes the results of the election of the Faculty Members at Large who were elected to the Academic Senate. 

Rank (14 seats available)

Candidate

Number of Votes

Percentage of Vote

1

Emily Tai, History

169

64.2

2

Christine (Mi-Seon) Kim, Library

149

56.44

3

Alisa Cercone, English

134

50.76

4

Zivah Perel Katz, English

133

50.38

5

Julian Stark, Biology

117

44.32

6

LaKersha Smith, Social Sciences

105

39.77

7

David Lieberman, Physics

97

36.74

8

Barbara Rome, Nursing

90

34.09

9 not elected (department at limit

Rochelle Nelson, Biology

87

32.95

10

Rezan Akpinar, Health, Phy. Ed., Dance

86

32.58

11

Christi Saindon, Communication, Theatre, and Media production

85

32.20

12

Mark Schiebe, English

84

31.82

13 not elected (department at limit

Sarbani Ghosal, Biology

82

31.06

14

Craig Weber, E.T.

80

30.30

15

Carolina Chaves, Foreign Languages

78

29.55

16

Scott Litroff, Music

72

27.27

17 not elected

Carlene Byfield, Nursing

71

26.89

18 not elected

Philip Nelan, Nursing

56

21.21

19 not elected

Shenaz Georgilis, Nursing

52

19.70

  1. Standing Committees of the Academic Senate
  2. Elections (2022-2025 term)

In accordance with the Bylaws, the ballots prepared by the CoC were distributed via email on April 4th to CLTs, faculty, and HEOs. At the April 12 Academic Senate meeting, an electronic version of the ballots was displayed to all voting members of the Senate. The members of the Standing Committees for 2022-2025 were unanimously elected as a single slate.  There was an insufficient number of candidates for the available number of seats.  An additional email was sent to the instructional staff asking for individuals to volunteer.  The CoC will also make suggestions to the Steering Committee regarding suitable Steering Committee Designees. The rosters for the Standing Committees follow. An email has been sent to the present chair of each committee informing them of the new members of the committee.  The chairs have been asked to ensure that they update the corresponding committee webpages by the end of the spring semester.

Committee Rosters for 2022-2025. All terms are for three years, except those marked by *.

 

 

2022-2025: Committee on Academic Development & Elective Programs (9 Members)

Academic Development

Name

Department

Term Dates

Kevin Kolack

Chemistry

2025

Danny Mangra

Engineering Technology

2025

Arthur Abramov

Academy Advisement

2025

Rezan Akpinar

Health, Phys Ed. & Dance

2023

Melissa Dennihy

English

2023

Rondi Davies

Biological Sciences & Geology

2023

Jennifer Klein

Student Affairs

2024

Lyubomir Boyadzhiev

Mathematics & Computer Science

2024

Carlene Byfield

Nursing

2024

 

2022-2025: Committee on Admissions (6 Members)

 

Name

Department

Term Dates

Andre Coombs

Academy Advisement

2025

Sujun Wei

Chemistry

2025

Sarbani Ghoshal

Biological Sciences & Geology

2023

Carmen Reid

Nursing

2023

Charissa Che

English

2024

Jason Demas

Health Phys Ed & Dance

2024

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2022-2025: Committee on Assessment & Institutional Effectiveness (9 Members)

 

Name

Department

Term Dates

Matthew Lau

English

2025

Kathryn Wong

College Discovery

2025

Susana Pinheiro

Mathematics & Computer Science

2025

Thomas Byrnes

Admissions & Recruitment

2023

Barbara Rome

Nursing

2023

Biao Wang

Mathematics & Computer Science

2023

Mark Ulrich

Business

2024

Renee Rhodd

Transfer Resource Center

2024

Urszula Golebiewska

Biological Sciences

2024

 

 

2022-2025: Committee on Awards & Scholarship (6 Members)

 

Name

Department

Term Ending

Ryan Brannan

Academy Advisement

2025

Timothy Keogh

Chemistry

2025

Benjamin Miller

English

2023

Ewa Stelmach

Mathematics & Computer Science

2023

Stephen Atkins

ASAP

2024

Ari Fulton

Speech Communications

2024

 

2022-2025: Committee on Bylaws (6 Members)

Name

Department

Term Ending

Rommel Robertson

Social Science

2025

William Blick

Library

2025

Raymond Lam

Engineering Technology

2023

Scott Litroff

Music

2023

Barbara Rome

Nursing

2024

Cheryl Tokke

Business

2024

 

2022-2025: Committee on Computer Resources (9 Members)

 

Name

Department

Term Ends

Joanne Sun

Engineering Technology

2025

Philip Nelan

Nursing

2025

Zhou Zhou

Chemistry

2025

Barbara Frary

Business

2023

Robert McAlear

English

2023

*Janet Schwenk

Nursing

2023

Mi-Seon Kim

Library

2024

Azita Mayeli

Mathematics & Computer Science

2024

Larissa Honey

Social Science

2024

2022-2025: Committee on Continuing Education (6 Members)

Name

Department

Term Ending

Daniel Armstrong

Health & Physical Education

2025

Rex Taibu

Physics

2025

Zeynep Akcay

Mathematics & Computer Science

2023

Elaine Friedman

Speech Communications

2023

Alison Cimino

English

2024

Jun Shin

Chemistry

2024

2022-2025: Committee on Course and Standing (9 Members)

Name

Department

Term Ending

Katwicia Desruisseaux

College Discovery

2025

Christopher Roblodowski

Biology & Geological Services

2025

Susan Mc Laughlin

Biology & Geological Services

2025

Carolina Chaves-O’Flynn

Foreign Languages

2023

Matthew Konkel

ASAP

2023

Vartan Messier

English

2023

Steven Cheng

Mathematics & Computer Science

2024

Gina Capozzoli

Student Affairs

2024

Patricia Kinneary

Nursing

2024

2022-2025: Committee on Cultural & Archival Resources (9 Members)

Name

Department

Term Ending

David Phame

Mathematics & Computer Science

2025

Faustino Quintanilla

Art Gallery

2025

Julia Rothenberg

Social Sciences

2025

Madeline Ruggiero

Library

2023

Hsiaofang Huang

Business

2023

Huixin Wu

Engineering Technology

2023

Franca Ferrari-Bridgers

Speech Communications

2024

Aviva Geismar

Health, Phys Ed. & Dance

2024

Jessica Prepetit

Nursing

2024

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2022-2025: Committee on Curriculum (9 Members)

Name

Department

Term Ending

Vazgen Shekoyan

Physics

2025

Nathaniel Sullivan

Art & Design

2025

Doreen Fox-Herron

Registrar

2025

Philip Pecorino

Social Sciences

2023

Arthur Adair

Speech Communication

2023

Mangala Tawde

Biological Sciences & Geology

2023

Kendra mason

Academy Advisement

2024

Patrick Wallach

Mathematics & Computer Science

2024

Isabella Lizzul

Health Phys. Ed & Dance

2024

 

2022-2025: Committee on eLearning (9 Members)

 

Name

Department

Term Ending

Daniel Garbin

Mathematics & Computer Science

2025

Gabriel Lataianu

Social Science

2025

Shenaz Georgilis

Nursing

2025

Tony Monahan

Health & Physical Education

2024

Fei Ye

Mathematics & Computer Science

2024

Humberto Morales

Business

2024

Punita Bhansali

Biological Sciences & Geology

2023

Merlinda Drini

Engineering Technology

2023

Celia Sporer

Social Sciences

2023

 

 

2022-2025: Committee on Environmental, Quality of Life & Disability Issues (9 Members)

 

Name

Department

Term Ending

Dorith Brodbar

Counseling

2025

Alizadeh, Changiz

Mathematics

2025

Crystal Moscat

Advisement

2025

Kelly Ford

Business

2023

Mohammed Javdan

Biological Sciences & Geology

2023

Janet Franzese

Nursing

2023

Noelia Diaz

English

2024

Yusuf Gurtas

Math

2024

Clarence Jeff Hall

History

2024

 

 

 

 

 

 

 

 

2022-2025: Committee on Library (6 Members)

 

Name

Department

Term Ending

Linda Meltzer

Business

2025

Jed Shahar

English

2025

Wenjian Liu

Mathematics & Computer Science

2023

Emily Pelletier

Social Sciences

2023

Kebedech Tekleab

Art and Design

2024

Elizabeth Sutton

Nursing

2024

2022-2025: Committee on Publications (6 Members)

Name

Department

Term Ending

Vragov Roumen

Business

2025

Candidate

Candidate

2025

Patrick Byers

Social Sciences

2023

James Geasor

Marketing

2023

Wenli Guo

Physics

2024

Sushma Teegala

Biological Sciences & Geology

2024

 

2022-2025: Committee on Student Activities (6 Members)

 

Name

Department

Term Ending

Kwang Hyun Kim

Mathematics & Computer Science

2025

Wilfredo Moran

Business

2025

Carolyn King

Mathematics & Computer Science

2023

Kimberly Riegel

Physics

2023

IIse Schrynemakers

English

2024

Alison Mello

Biological Sciences & Geology

2024

 

2022-2025: Committee on Vendor Services (6 Members)

Name

Department

Term Ending

Proteasa, Gheorghe

Biological Sciences & Geology

2025

VanDerHorn-Gibson, Jodi

Speech Communications

2025

Mark Schiebe

English

2023

Qin Li

Social Sciences

2023

Steven Trowbridge

Engineering Technology

2024

Karan Mohan Puri

Mathematics

2024

 

 

 

 

 

 

2022-2025: WID WAC Committee (9 Members)

Name

Department

Term Ending

Bukvich-Nichols, Sujetlana

Music

2025

Pham, Davide

Mathematics & Computer Science

2025

Adam Luedtke

Social Sciences

2025

Carla Mc Intosh

Academy Advisement

2023

Christina Saindon

Speech Communications

2023

Stefan Spezio

Writing Center

2023

Angela Ridinger-Dotterman *

English

2024

James David Nichols

History

2024

Raul Luiz Armendariz

Physics

2024

 

2022-2025: Pre- College  (6 Members)

 

Name

Department

Term Ending

Arthur Abramov

Advisement

2025

Rochelle Nelson

Biological Sciences & Geology

2025

Dona Boccio

Mathematics

2023

Jilani Warsi

English

2023

Benjamin Miller

English

2024

Dugwon Seo

Engineering Technology

2024

 

2022-2025:Food Insecurity  (9 Members

 

Name

Department

Term Ending

Sara Danzi

Biological Sciences & Geology

2025

Klepper, Ashlie

Speech Communications

2025

Bianca Sosnovski

Mathematics

2025

Jonathan Cornick

Mathematics

2023

Nicole McClam

Health Phys Ed and Dance

2023

Elizabeth DiGiorgio

Art & Design

2023

Emily Tai

History

2024

Lorraine Cuppelli

Nursing

2024

Angela Gmuca

Faculty & Staff

2024

 

  • Committee on Committees Election at the May Academic Senate Meeting

The terms of three members of the CoC will expire in May: Julia Rothenberg, Clara Wajngurt, and Vicki Terrile. One member of the committee has resigned, Ian Schanning and will also be replaced.  At the May meeting of the Academic Senate, nominations for new members will be presented, followed by a vote. The individual nominated to replace Ian Schanning will serve the remainder of the term.  The CoC, Steering Committee, and Department Chairs have all been asked to suggest nominees.

 

 

 

 

Current Members of the Committee on Committees

 Name

Rank

Department

Term End

Christine Mooney

Professor

Business

2025

Danny Sexton

Associate Professor

English

2023

Julian Stark

Associate Professor

Biological Sciences & Geology

2023

Julia Rothenberg

Associate Professor

Social Science

2022

Clara Wajngurt

Professor

Mathematics & Computer Science

2022

Paul Sideris

Associate Professor

Chemistry

2024

Vicki Terrile

Assistant Professor

Library

2022

Sue Riekert

Assistant Professor

Nursing

2024

Ian Schanning

Instructor

Physics

2023

 

  1. Upcoming business
  2. The CoC database must be updated with the newly elected committee members.
  3. The CoC guidebook needs to be updated to reflect the new operational modality for the nomination and election of Senators to the Academic Senate.
  4. The CoC requires the utilization of a new and more updated database. The committee will explore the potential for use of another database.
  5. The CoC will work on more outreach to faculty during the Fall term in consultation with the Steering Committee to increase instructional staff interest in serving on committees. A program and outline of recruitment for committee service will be developed. 

 

Respectfully submitted,

Christine Mooney,

Christine Mooney, Esq.

Chairperson, Committee on Committees

Campus Cultural Centers

Kupferberg Holocaust Center exterior lit up at nightOpens in a new window
Kupferberg Holocaust Center Opens in a new window

The KHC uses the lessons of the Holocaust to educate current and future generations about the ramifications of unbridled prejudice, racism and stereotyping.

Russian Ballet performing at the Queensborough Performing Arts CenterOpens in a new window
QPAC: Performing Arts CenterOpens in a new window

QPAC is an invaluable entertainment company in this region with a growing national reputation. The arts at QPAC continues to play a vital role in transforming lives and building stronger communities.

Queensborough Art Gallery exterior in the afternoonOpens in a new window
QCC Art GalleryOpens in a new window

The QCC Art Gallery of the City University of New York is a vital educational and cultural resource for Queensborough Community College, the Borough of Queens and the surrounding communities.